«Таємний щоденник Симона Петлюри»: фільм-історія чи вигадка – відгук редакції

таємний щоденник симона петлюри

6 вересня відбулася прем’єра фільму «Таємний щоденник Симона Петлюри». Це історична драма від режисера Олеся Янчука, автора «Голод-33» та за сумісництвом директора кіностудії Довженка. Реакції на фільм одразу виявилися неоднозначними, а режисерську роботу й зовсім почали критикувати! Деталі про нашумілу стрічку та ексклюзивний відгук від редакції «УКіно» читайте далі у цій статті. 

Сюжет

Лідер Директорії УНР Симон Петлюра після поразки свого правління мешкає в Парижі. Там він згадує часи національно-визвольних змагань 1917-1921 років, а свої спогади записує в свій щоденник. Петлюра має багато запитань і жодної правильної відповіді на них. «Це життя, а я – людина», – пише він у своїх мемуарах.

Поки один травневий день 1926 року не ставить крапку в його історії. Вбивство головного отамана швидко стає справою міжнародного значення. Як наслідок, розгортається масштабний та неоднозначний судовий процес. Чи покарають вбивцю? І хто ж такий Петлюра: жорстокий лідер або патріот, який намагався робити найкраще для своєї країни? На ці та інші питання намагаються знайти відповідь творці стрічки.

Знімальний процес

Зйомки розпочалися наприкінці лютого 2017 року і проходили у Києві, Львові та Парижі. Багато сцен було відзнято на кіностудії імені Довженка. Над сценарієм фільму автори працювали протягом шести років. «Таємний щоденник Симона Петлюри» став переможцем восьмого конкурсного відбору Державного агентства України з питань кіно. Воно виділило для стрічки більше 23 мільйонів гривень. Загальний бюджет картини склав 48 мільйонів гривень. Зйомкам посприяв і Український конгресовий комітет Америки, який також підтримав ідею фінансово.

зйомки таємний щоденник симона петлюри
Зйомки фільму

Актори

Стрічка може похвалитися надзвичайно сильним акторським складом. Головного героя зіграв Сергій Фролов, а його дружину – заслужена артистка України Ірма Вітовська. Також у фільмі грає Народний артист України Богдан Бенюк (у ролі Михайла Грушевського) та Міністр культури України Євген Нищук (у ролі Володимира Винниченка).

А от для Заслуженого та Народного артиста України Олега Треповського роль у цьому фільмі стала останньою. 25 квітня цього року виконавець ролі єврея Самуїла Шварцбарда пішов з життя так і не отримавши премію«Золота дзиґа», номінантом якої він був. Але його роль у цьому фільмі безперечно була однією з найкращих за всю історію нашого кіно.

олег треповський
Олег Треповський в ролі вбивці Петлюри Самуїла Шварцбарда (зліва)

Прем’єра

Допрем’єрний показ стрічки вперше відбувся 5 травня 2018 року в рамках історичного фестивалю Історія.UA в Запоріжжі. В український кінопрокат фільм вийшов 6 вересня 2018 року.

прем'єра таємного щоденника симона петлюри
Фото з прем’єри 6 вересня

Відгуки

Картина отримала неоднозначні відгуки. Глядачам вона здебільшого сподобалися, а от критики висловили невдоволення стосовно надмірної ідеалізації постаті Петлюри та режисерської роботи.

Журналістка нашої редакції також побувала на сеансі фільму та готова поділитися своїми враженнями.

таємний щоденник симона петлюри відгуки
Володимир Винниченко (Євген Нищук), Михайло Грушевський (Богдан Бенюк) та Симон Петлюра (Сергій Фролов)

Щоб зрозуміти фільм, потрібно знати хоча б приблизний перебіг подій тих років. Іноді сцени видавалися закороткими, а якість картинки залишала бажати кращого. Стосовно історичності костюмів казати важко, бо  складно їх оцінити непрофесійним оком. Але візуально вони дивилися непогано.

З іншого боку, картина емоційно дуже сильна. Акторська гра на вищому рівні. Особливо хотілося б відмітити гру Ірми Вітовської, Сергія Фролова та Олега Треповського. Локації були гармонійними, а реквізит хотілося роздивлятися. Музичний супровід не міг залишити байдужим. Дуже сподобалися  архівні вставки тих років, де можна було побачити справжнього Петлюру та його прибічників. Хоча фігура головного героя піддалася ідеалізації, і це складно не помітити, він усього художній образ, а не історична довідка. Бо насправді таких щоденників навіть не існувало. І мало хто знає, яким Симон Петлюра був насправді. Одне можна сказати точно: він був людиною харизматичною та неоднозначною.

Фото: з фейсбук-сторінки “Таємний щоденник Симона Петлюри”

Читайте також: “Герой мого часу” виходить у прокат

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*