Оголошено програму фестивалю «НІМІ НОЧІ»

8-й Фестиваль німого кіно та сучасної музики «НІМІ НОЧІ. Повернення» – єдиний в Україні фестиваль архівного кіно. Він пройде в Києві (Довженко-Центр) та Одесі («Зелений театр») з 28 по 30 червня.

Протягом трьох фестивальних днів музиканти з України та зарубіжжя озвучать вісім німих стрічок із міжнародних та українських кіноархівів.

Цьогорічна субназва фестивалю «Повернення» символізує водночас неймовірне повернення двох українських німих фільмів, дивом вцілілих в архівах двох найбільш постраждалих держав в результаті Другої світової війни, символічне включення в культурний обіг непересічних постатей європейського та світового кіномистецтва, змушених покинути Україну майже 100 років тому внаслідок війн та революцій, та повернення в Одесу, місто, де він був започаткований 9 років тому.

Програма:

1)  Один із перших повнометражних українських наукових фільмів «Людина і мавпа» (реж. Андрій Вінницький, 1930). Стрічка була знайдена в японському Національному кіноархіві. Культурфільм ілюструє теорію Дарвіна про еволюцію видів.

2) Сатиристична комедію «Свині завжди свині» (1931). Режисером став учнем Олеся Курбаса Ханан Шмаїн. Вона вважалася втраченою, але в 2015 році в Федеральному архіві Німеччини знайшов російський кінодослідник Пьотр Багров. Роком пізніше, завдяки зусиллям Посольства України в Німеччині фільм було повернуто в Україну.

3) Романтично-пригодницька драма «Вежа мовчання» (реж. Йоханнес Гутер, 1925), в якій зіграла німецька кінодіва з України Ксенія Десні, уродженка містечка Остер на Київщині.

4) «Ад’ютант царя» (1929) – відреставрована Данським кіноінститутом драма франко-німецького режисера з колишнього Катеринослава Володимира Стрижевського. Серед акторів другого плану – галичанин Александр Гранах, що згодом уславився в Голлівуді.

5) «Підземка» (1928) – класика Ентоні Аквіта. Стрічка була реставрована  Британським кіноінститутом та в 2009 році повернулася на великі екрани.

6) Американська стрічка «Вітер» (1928) шведського режисера Віктора Шьострьома. Одну з ролей у фільмі зіграла муза Девіда Гріффіта Ліліан Ґіш.

7) В рамках київської програми фестивалю відбудеться ексклюзивний показ відреставрованої Довженко-Центром драми «Вітер з порогів» (1929) режисера Арнольда Кордюма. Головну роль у фільмі зіграв корифей українського театру Микола Садовський (Тобілевич). Змонтована в авангардистській манері стрічка розповідає про будівництво Дніпрогесу та торкається антигуманістичних наслідків індустріальних перетворень.

8) Вперше в Одесі покажуть психологічний трилер Віктора Туріна «Ордер на арешт» (1926). Попри дещо розважальну ауру з шпигунськими перевтіленнями, психологічними тортурами та романтикою революційних комітетів, в той же час фільм є роздумом про роль жінки в історичних процесах громадських війн.

 

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*