Кінокалендар. 24 квітня – день народження Северина Панківського

"Колиивщина" (1933)

Сьогодні, 24 квітня, у 1872 році народився Северин Федорович Панківський, український актор, режисер, театрознавець та перекладач творів європейської драматургії.

Северин грав у Львівському Російському народному театрі, у відомих українських трупах М. П. Старицького, М.Л. Кропивницького та братів Тобілевич. Брав участь у виставах першого українського стаціонарного театру Н.К. Садовського та першого театру Української Радянської Республіки імені Т. Шевченка. Саме він є автором спогадів про корифеїв українського театру.

 

Про його участь як актора у творчих заходах “Просвіти” довідуємося з газети “Рада”. В анонсованому повідомленні про запланований на 27 листопада 1908 р. концерт “Просвіти”, присвячений пам’яті Івана Котляревського, читаємо, що в ньому мали брати участь Марія Старицька і Северин Паньківський з читанням віршів-посвят Тараса Шевченка, Миколи Вороного, Олени Пчілки.

У своїй творчій роботі Северин керувався просвітницькими ідеями, які перейняв від старшого брата. Як і брат Кость, Северин збирав фольклор. З голосу Северина фольклорист Андрій Конощенко записав багато західноукраїнських пісень, серед яких є й пісні, співані на батьківщині Паньківських – в селі Ришкова Воля. Записано також текст народної пісні, якою Северин прощався з матір’ю, від’їжджаючи до трупи Марка Кропивницького:

Та згадай мене моя стара нене,

Гей, як сядеш увечері їсти,

Десь моя дитина в далекій стороні

Та нема від неї вісти.

У Северина був старший брать Костя. Із споминів про нього: “…Мій брат Кость дбав, щоб з нас, молодших братів і сестер, виховати громадян. Він казав мені: “Suprema lex, salus rei publicae!” – “Найвищий закон – добро громади!”

Під братовою опікою формувалися світоглядні та творчі орієнтири Северина Паньківського. Кость подбав, щоб молодший брат (вікова різниця між братами складала 17 років-Ред.) отримав освіту “…в єдиній тоді під сонцем українській Ака- демічній гімназії у Львові”.

Про гімназіальне життя Северин згадував: «…Багато було між учителями тодішньої гімназії поважних заслужених громадських діячів»

Його найпопулярнішими ролями у театрах були:

  • Микола («Украдене щастя» Франка);
  • Возний («Наталка Полтавка» Котляревського);
  • Дядько Лев («Лісова пісня» Лесі Українки);
  • Феноген («Хазяїн» Карпенка-Карого);
  • Осип («Ревізор» Гоголя);
  • Дрейсігер («Ткачі» Гауптмана).

Як бачимо, усі твори відомі нам та добре читаються народами.

“Колиивщина” (1933)

Северин також знімався у фільмах:

  • «Наймичка» (1911, у ролі Мирошника);
  • «Злива» (1929, у ролі ієзуїта);
  • «Коліївщина» (1933, у ролі княза Младановича);
  • «Прометей» (1936).

Пішов з життя 10 січня 1943 року у Львові.

Пропонуємо вам для перегляду фільми “Колиивщина” та “Прометей”, де знімався Северин:

 Фото: Кино-театр.Ру

 

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*