Амвросій Бучма: той, хто зміг вистояти

Один із засновників українського театрального і кіномистецтва ХХ століття —Амвросій Максиміліанович Бучма — народився 14 березня 1891 року у Львові. Він був українським і радянським актором, режисером театру і кіно, театральним педагогом.

Амвросій Бучма є Заслуженим артистом УРСР, Народним артистом УРСР і СРСР, отримав Сталінську премію другого ступеня — за великі досягнення в області театрально-драматичного мистецтва й за виконання головної ролі у виставі «Макар Дубрава» А.Е. Корнійчука, Орден Леніна і багато інших нагород.

Кінодебют актора відбувся у комедійному фільмі «Сон Толстопузенко». Після працював на Одеській кінофабриці Всеукраїнського Фотокіноуправління в якості актора і режисера. До його кіноролей також належать стрічки «Арсенальці», «Укразія», «Тарас Шевченко» (1926 р.), «Тарас Трясило», «Арсенал», «Фата Моргана», «Назар Стодоля», «Щорс», «Іван Грозний» тощо.

“Тарас Шевченко” (1926р.)

Амвросію Бучмі навіть вдалося стати кінорежисером: стрічки «За стіною» (сумісно з Олексієм Швачкою) і «Земля».

Але шлях до досягнення таких висот був важким. Він народився дев’ятим у родині залізничного робочого і прачки, але, на жаль, змогла вижити лише одна його сестра. Після закінчення училища працював простим чорноробом.

Перші свої «вихідні» ролі мав уже у віці 14 років на сцені українського драматичного театру суспільного кола «Руська бесіда», очільником якої був І.Д. Стадник. Першою виставою Амвросія стала «Щастя батька» (1905р.)

Згодом став одним із найпопулярніших театральних акторів Галичини. І виконував різноманітні ролі у драмах, комедіях, трагедіях, водевілях, операх, оперетах. Саме Амвросій Бучма став першим актором, хто зіграв роль Леніна в українському театрі.

Амвросій Бучма був головою товариства «Новий Львівський театр» у Дрогобичі, який згодом об’єднали з групою акторів «Молодого театру», таким чином було створено театр імені Івана Франка; був учасником театру «Березіль», керівником якого був Лесь Курбас.

 

Актори театру “Березіль”

Для нас Амвросій Бучма увійшов в історію як створювач образів, що відрізняються психологічною глибиною, щирістю під час передавання почуттів, яскравістю сценічних характеристик, неповторною своєрідністю.

Та все це лише крихітна частина життя великого українського актора, режисера, сценариста Амвросія Бучми, і не можна не згадати дві пережиті війни, голод, фіктивний шлюб, можливість розстрілу. Але він зміг вистояти і постати перед наступниками з високо піднятою головою.

Джерела: Вікіпедія, сайт “Фотографії Старого Львова”

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*