Шевченко у кінематографі: з першої третини ХХ ст. до сьогодні

204 роки тому народився найвідоміший український письменник Тарас Григорович Шевченко. Йому відкривають пам’ятники по всьому світу, називають на його честь вулиці, громадські установи та навіть кратер на Меркурії і вважають національним генієм. І хоча останнім часом все більше дослідників приписують йому досить сенсаційні вчинки та схильності, не можна заперечувати талант та важливість поета для українського народу.

Команда УКіно пропонує вам не просто підбірку художніх фільмів про Тараса Григоровича Шевченка, але й панораму того, як змінювався образ цієї людини у кінематографі  з першої третини ХХ ст. і до сьогодні.

“Тарас Шевченко” (1926 р. реж. Петро Чардинін)

Знятий за часів українізації, двосерійний німий фільм з українськими та російськими субтитрами. Був одним з найдорожчих кінокартин того часу та найуспішнішою картиною 1926 року. Композиція стрічки складається з новел, які показують різні фрагменти життя Шевченка: від його дитинства до смерті. В той же час демонструвався скорочений варіант фільму “Тарасове життя” (” Маленький Тарас”), орієнтований на дитячу аудиторію.

“Тарас Шевченко” (1951 р. реж. Ігор Савченко)

Знятий в дусі соцреалізму, український радянський історико-біографічний фільм. Знімався у двох версіях: російською та українською, різними дублями. У 1952 році головний актор Сергій Бондарчук навіть отримав Сталінську премію I ступеня. У фільмі показаний період від повернення Шевченка додому після закінчення навчання в Петербурзькій художній академії аж до його звільнення після 10-річного заслання.

“Сон” (1964 р. реж. Володимир Денисенко)

Український радянський кольоровий кінофільм, що був знятий на кіностудії імені Довженка. Сценарій до фільму написав ще один український поет Дмитро Павличко, а головну роль зіграв Іван Миколайчук, найбільшу популярність якому приніс фільм “Тіні забутих предків” Сергія Параджанова. В стрічці показано внутрішній стан митця в часи заслання, його роздуми про кріпацтво та свободу.

“Тарас Шевченко. Заповіт” ( 1992 – 2005 рр. реж. Станіслав Клименко)

Історичний 12-серійний кіносеріал, знятий за часів незалежності. Наймасштабніше висвітлення життя Тараса Шевченка.  Транслювався протягом 13 років. До створення стрічки долучилися Богдан Ступка, Іван Дзюба, Станіслав Боклан, Борис Олійник та ще багато видатних діячів мистецтва. Серіал охоплює все життя Тараса Григоровича Шевченка.

“Тарас. Повернення” (2018р. реж. Олександр Денисенко)

Сучасний істерн, що розповідає про останні три місяці заслання Шевченка у Казахстані. Головну роль зіграв Борис Орлов. Фільм створений спільно з казахстанською кінокомпанією Tanaris Production. Бюджет фільму – 44,8 млн грн, з яких половину надало Держкіно (Україна). Тизер був презентований 9 березня 2017 року. За попереніми данними у прокат фільм вийде у березні 2018 року.

Фото: картина Юрія Шаповала, фейсбук Олександра Денисенка, kino-teatr.ua.

Поділитися

1 Trackback / Pingback

  1. Амвросій Бучма: той, хто зміг вистояти

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*