«Острів сліз»: нереалізований сценарій Івана Миколайчука і Еліані Сабате

У студії «Волинь» знайшли збережені знімки, на яких можна чітко побачити Івана Васильовича з кінорежисером з Франції Еліані Сабате у Луцьку, де вони обирали натуру для зйомок фільму «Катерина» (назва сценарію «Острів сліз»), якому так і не судилося відбутися.

Іван Миколайчук — український актор, режисер, сценарист. У 1988 році став Лауреатом Шевченківської премії (посмертно).  Актор дебютував ще студентом — у курсовій режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє». Але всенародне визнання отримав у ролі молодого Тараса Шевченка, фільм «Сон» й у ролі Івана Палійчука у фільмі Параджанова «Тіні забутих предків».

Актор Яхія Хараши (чоловік Еліані), режисерка Еліані Сабате та Іван Миколайчук у Луцьку

 

Ініціатор

Ініціатором написання і його просування до постановки стала французька акторка, режисер телебачення і телеведуча Еліані Сабате. Саме вона мала стати режисером цього фільму.

Реальна історія

Сценарій «Острів сліз» заснований на реальний подіях. У французьких новинах Еліані Сабате почула про історію української емігрантки Катерини у США. Жінка так  перейнялася цією історією, що у 1985 році поїхала в Україну у пошуках батьків і родичів дівчини, а також з метою написати сценарій і готуватися до зйомок фільму.

 

 

Співпраця

Еліані Сабате запросила на допомогу українського актора Івана Миколайчука. Свідки стверджуються, що було написано два сценарії: власне французької ініціаторки й Івана Миколайчука. Але Еліані визнала сценарій українця кращим.

Сюжет

За словами Ніни Романюк фільм повинен був складатися з двох серій. Перша мала бути чорно-білою, друга — кольоровою. У першій серії планувалася розповідь про життя за кордоном, в Америці, у другій — про життя вдома, в Україні. В кінці фільму був задум сказати такі слова: «Що ж ти, Катерино, маючи таку чудову Батьківщину, поїхала на чужину, в цю страшну країну?».

Робота над проектом

Іван Миколайчук дуже захопився сюжетом. Він одразу взявся за організацію поїздки на Волині, на батьківщині Катерини, а також за пошуки її рідних. Але їм так і не вдалося нікого розшукати. У цьому є і провина радянських чиновників, які нібито гальмували процес.

Припинення роботи

Іван Миколайчук був при поганому здоров’ї розпочинаючи працю. Керівник студії «Волинь» Борис Ревенко, який також займався підготовкою фільму до випуску намагався контактувати з Еліані Сабате, але після смерті  Івана Васильовича всі контакти було втрачено. І як не намагався Борис Ревенко знайти францужнку все було даремно, надсилаючи листи до Франції вони поверталися з позначкою: «Адресат вибув». Проте, ходили чутки, що Еліані Сабате поверталася в Україну, готувалася до зйомок, але вже у Центральній Україні.

Так і закінчилася робота над цікавим сценарієм, який, можливо, набув би великого розголосу по всьому світові.

Читайте також: Іван Миколайчук – зірка українського кінематографу

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*