Єдиний кіносценарій Ліни Костенко

Фото Канюки Руслана 23.03.2010 80-летие Лины Костенко в Украинском доме

“Перевірте свої годинники” – так називався єдиний кіносценарій, написаний Ліною Костенко. Проте побачити фільм не судилося. Відзняту кінокартину знищили, а сценарій переробили настільки, що письменниця відмовилася від авторства.

Як все починалося

В 1963 році вже відома на той час Ліна Костенко розпочала роботу над сценарієм під назвою “Перевірте свої годинники” у співавторстві з Аркадієм Добровольським. Сюжет розповідає про українських поетів, загиблих під час Другої світової війни.

Робота над фільмом

Режисером фільму став Василь Ілляшенко. Головна роль дісталася вже відомому тоді Іванові Миколайчуку  ( виконавець ролі Івана у культовому фільмі Параджанова “Тіні забутих предків” ). Миколайчук так захопився роботою над картиною, що навіть запропонував себе “поховати” . Ліг до гробу, дозволив цвяхами приколотити кришку та навіть засипати землею.Ось що згадує про цей епізод Василь Ілляшенко:

«Вытянули гроб из могилы, отодрали гвозди. Иван лежал бледный, как мел. Спрашиваю у него: «Ну, Иван, еще дублик?» «Нет, — говорит, — достаточно»

Наказано спалити

Побачити  перший варіант фільму глядачам не судилося. Режисера Ілляшенка та директора кіностудії імені Довженка  Цвіркунова викликали “вгору” та висловили сувору догану за “занадто велику кількість ворожих соціалістичному режиму” нюансів. ЦК партії наказала весь відзнятий матеріал спалити.

Хто повернеться – долюбить

Новий фільм  зняли під новою назвою “Хто повернеться – долюбить”. Вже з новим режисером Леонідом Осикою та без Івана Миколайчука. Головний виконавець навідріз відмовився зніматися в знак протесту після такого інциденту. Сценарій картини було перероблено настільки, що Ліна Костенко та Аркадій Добровольський відмовилися від авторства та заборонили показувати свої прізвища в титрах. Більше письменниця вже ніколи не поверталися до кіномистецтва.

Читайте також: Скандал навколо першого авторського фільму незалежної України.

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*