«Україна в огні»: правда про народ і його лихо

Моя повість «Україна в огні» не сподобалася Сталіну, і він її заборонив для друку і для постановки… Мені важко од свідомості, що «Україна в огні» — це правда. Прикрита і замкнена моя правда про народ і його лихо. Значить, нікому, отже, вона не потрібна і ніщо не потрібно, крім панегірика…

Так відреагував Олександр Довженко на заборону своєї кіноповісті “Україна в огні”. Це майже знищило митця. Чому в свій час повість не сподобалася Сталіну? Чому лише після смерті головного режисера був знятий фільм?

Історія

Основою кіноповісті стали оповідання Довженка «На колючому дроті», «Незабутнє», «Перемога». Перші уривки були надруковані російською мовою у 1942 році. В основі сюжету лежить зображення початку війни з фашистськими загарбниками та відступу радянських військ. Але кіноповість так і не побачила світ повністю за життя митця. У 1944 році Сталін заборонив кіноповість як для друку, так і для екрану. В “Україні в огні” побачили і націоналізм, і виступ проти колгоспів, і звинувачення партії у втратах на війні. Після цього у Довженка розпочалися серйозні ідеологічні проблеми з владою.

Сьогодні роковини моєї смерті. Тридцять першого січня 1944 року мене було привезено в Кремль. Там мене було порубано на шмаття і окривавлені частини моєї душі було розкидано на ганьбу й поталу на всіх зборищах… Я тримався рік і впав. Моє серце не витримало тягаря неправди й зла. Я народився і жив для добра і любові. Мене вбила ненависть великих якраз у момент їхньої малості

Екранізація

Лише у 1967 році світ побачила екранізація легендарної кіноповісті. На жаль, самому митцю так і не судилося не те що зняти, а навіть побачити картину. Режисером фільму з назвою “Незабутнє”  стала дружина Довженка Юлія Солнцева. У зйомках брали участь війська Київського воєнного округу. Фільм скупий, але такий виразний в деталях. Він поєднує чорно-біле і кольорове зображення так, як поєднуються світлі і темні смуги у житті.

Така доля спіткала кіноповість, яку сам Довженко вважав “частиною своєї душі” і гірко за це поплатився. Він вірив, що це було недаремно. І був правий.

Фото: https://www.youtube.com, http://www.aif.ua/, https://wikipedia.org/

Читайте також: «Іван» – перший звуковий фільм Довженка

Поділитися

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*