«Іван» – перший звуковий фільм Довженка

85 років тому вийшов перший звуковий фільм Олександра Довженка «Іван».  Його холодно зустріли вдома і гаряче визнавали закордоном. То що ж таке «Іван»  Довженка – успіх чи провал?

Сюжет

На фоні грандіозного будівництва Дніпрогеса розповідається типова історія становлення сільського хлопця, який завдяки своїй праці стає найкращим робітником, комуніcтом.

Довженко про фільм

Що ж думав та відчував режисер під час створення кінофільму? Ми знаємо про це небагато. У своєму «Щоденнику» Довженко пише:

 «…за дванадцять днів написав НЕВДАЛИЙ сценарій «Іван» та почав зйомки»; «Це був мій перший звуковий фільм знятий на дуже поганій апаратурі».

 

Холодний прийом вдома

 «Ось завдання, поставлене собі режисером Довженко. Але поставити задачу – не означає її реалізувати. Вирішальним недоліком фільму є те, що в ньому не розкритий в художніх образах процес перетворення одного з багатьох мільйонів, «селюка» Івана, в індустріального пролетаря, творця і господаря нового світу. Відому і чималу роль в цій невдачі зіграло і ту обставину, що сюжетна лінія фільму надзвичайно розгалужена, намічена скупо, плутано і плутано. » […] (Розенцвейг Б. «Іван» / КП., 12 листопада 1932)

На київські екрани фільм вийшов 6 листопада 1932 року. Після жорсткої критики режисер змушений був писати звернення по допомогу до Сталіна. Генералісимус Довженка підтримав. Після цього Олександр Петрович почав працювати режисером на кіностудії «Мосфільм».

Міжнародне визнання

У 1934 році фільм отримав приз за найкращу програму, представлену на Міжнародному кінофестивалі у Венеції. Фільм викликав справжній фурор. Італійська преса того часу писала:

«Нам стало ясно, що ми ще не знали, що таке геній кінематографу, що може витримати порівняння з геніальними музикантами та представниками інших мистецтв… Довженко доводить нам, яким великим може бути екран, осяяний думкою геніального художника».

Висновки

То що ж таке «Іван» – успіх чи провал Довженка? Історія не дає однозначної відповіді на це запитання. В нас є лише результат – звуковий фільм, яким захоплювалися на Заході і який морально знищували в СРСР. А вже висновки кожен зробить для себе сам.

Фото: http://platfor.ma, http://www.uamodna.com.

Поділитися

1 Trackback / Pingback

  1. «Україна в огні»: правда про народ і його лихо

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*