Іван Миколайчук – зірка українського кінематографу

Кадр з "Тіні забутих предків"
Фото: Михайло Михалатю

Якщо запитати пересічного українця: «Що ти знаєш про Івана Миколайчука?», то відповіді будуть неоднозначними. Хтось знає його завдяки фільму «Тіні забутих предків», хтось – навіть по його режисерським роботам, а хтось і зовсім не знає. Чому так склалось?

На даний момент, старі українські фільми дивились не всі. У більшості випадків, це старше покоління. Зараз нашим сучасникам запропоновано великий спектр кінострічок – від ефектних фентезі до запаморочливих комедій, які в основному виробляються не в Україні. Все доволі зрозуміло – глядача цікавлять ефекти і більш епічний сюжет.

Іван Миколайчук теж був зіркою, але наших батьків, бабусь і дідусів. Тодішні актори були обожнюваними. Теоретично, така ж доля може спіткати у майбутньому і теперішніх зірок. Завжди будуть нові кумири і ті, кого забудуть. Проте у старих є що черпнути і взяти до уваги. Особливо, коли йдеться про Миколайчука.

Актор родом з Чернівецької області – село Чортория (зараз там є музей Миколайчука, жителі неймовірно пишаються своїм односельцем!). Народився 15 червня 1941 року. В родині Івана було 13 дітей.

Кадр з “Тіні забутих предків”

Деякі з них і досі проживають в тому селі. Свою творчу діяльність почав у 12 років – грав у сільському театрі. Пізніше, у 1957 році, закінчує Чернівецьке музичне училище, а ще через 4 роки, у 1961 – театр-студію при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської. І ось він досяг майже вершини – у 1963 році вступив до Київського інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого на кіноакторський факультет. Будучи студентом, вже дебютував в ролі кіноактора у курсовій роботі Леоніда Осики «Двоє».

У славнозвісному фільмі «Тіні забутих предків» зіграв під час навчання на 2 курсі. Та потрапити в ту стрічку йому вдалося не одразу. Спершу на головну роль фільму Параджанов затвердив Геннадія Юхтіна. Головні ролі, за вказівкою Радянської влади, давали лише артистам з Москви. Та коли оператор фільму, Юрій Іллєнко, побачив на знімальному майданчику Миколайчука, він одразу зрозумів, що ця роль підходить саме Івану. І все стало на свої місця – актор, що родом з Чернівецької області, грає персонажа з Карпат. Було би дивно, якби цю роль виконав росіянин.

Щодо особистого життя, то актор був одруженим з Марією Карп’юк. Вони познайомились у тому ж театрі-студії, що при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської.

Зустрічались 4 роки, а влітку 1962 року одружились. Хоч шанувальниць у актора було немало – він завжди був вірним Марії.

Іван з дружиною

Через шалений успіх «Тіні забутих предків» об’їхав зі знімальною командою чи не весь світ – 21 країни, 39 нагород, серед яких 24 – Гран-Прі. Відтоді він знімався у всіх стрічках, в яких тільки міг.

У 70-х роках Миколайчук робить спроби в ролі сценариста і режисера. І це у нього вийшло доволі непогано. «Білий птах з чорною ознакою», «Вавилон ХХ», «Пропала грамота» – і ці стрічки не оминули нагороди з кінофестивалів.

У 1983 році написав сценарій «Небилиці про Івана», але тяжка хвороба не дала його екранізувати власноруч. Його сценарій екранізував вже Борис Івченко у 1989 році. На жаль, Миколайчука у 1987 році забрала тяжка хвороба.

 

Поділитися

4 Trackbacks / Pingbacks

  1. ЕКСКЛЮЗИВ УКіно. ВІКТОР БРОНЮК: Життя інколи значно страшніше, ніж будь-який нафантазований блокбастер
  2. Відомі та невідомі обличчя українського кіно
  3. «Острів сліз»: нереалізований сценарій Івана Миколайчука і Еліані Сабате
  4. Шевченко у кінематографі: з першої третини ХХ ст. до сьогодні

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*