Голод-33: Події, які не можна забувати

25 листопада весь світ разом із Україною вшановує пам’ять жертв Голодомору, організованого радянською владою проти українського народу. 

У 1991 році вийшов перший художній фільм, який розкривав найстрашніший злочин сталінського режиму –  штучний голод 1932 – 1933-х років. Це була стрічка «Голод-33», знята кіностудією ім. Довженка за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь». Головні ролі зіграли Галина Сулима, Георгій Морозюк, Олексій Горбунов, Максимко Коваль та інші.

В центрі сюжету – звичайна українська сім’я, яка страждає від злочинних законів комуністів, позбавивших селян права на їжу, а, таким чином, і права на життя: батько, його дружина, стара мати і діти. Саме очима помираючих від голоду дітей показані страшні події 32-33 років – голод, який радянська влада влаштувала мільйонам людей за опір під час тотальної колективізації їх господарств.

Стрічка стала першою повнометражною картиною українського кінорежисера Олеся Янчука. Не маючи великого режисерського досвіду, Янчук знімав фільм, не боячись санкцій з боку влади. В знімальної групи навіть була ідея відправити одну з копій фільму Лазару Кагановичу — одному з ініціаторів проведення Голодомору 1932—33 років. Однак цього не сталося — в останній день зйомок фільму Каганович помер.

Зйомки проходили на Полтавщині, Чернігівщині та Київщині. А в епізодах з масовими сценами взяли участь селяни.

Цікаво, що фільм знімався на добровільні кошти. Головним продюсером стрічки виступив закарпатський банк «Лісбанк», який мав отримати частку прибутків від прокату. Однак, переглянувши готову роботу, продюсери були настільки вражені побаченим, що вирішили відмовитись від повернення коштів, а наполягли на тому, аби стрічку побачили якомога більше людей. “Голод-33” вийшов в прокат на каналі УТ-1 напередодні Всеукраїнського референдуму 1991 року, за яким Україні набула незалежності.

Того ж року фільм отримав Головний приз 1-го Всеукраїнського кінофестивалю у Києві, а 2009 року – Головний приз Венсенського кінофестивалю.

Це жахлива, драматична та важка для перегляду стрічка. Але це – наша історія, яку не можна забувати ніколи.

 

Поділитися

1 Comment

  1. Мені сподобалось,все досить зрозуміло і коротко,саме ця стаття є тим продуктом які хочуть сприймати ліниві люди:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*